Jak pozyskać gości do hotelu – 5 Cech dobrego recepcjonisty


jak pozyskać gości do hotelu cechy recepcji

Nie wiem jak dla Ciebie, ale dla mnie słowo hotel jednoznacznie przywołuje w głowie obrazy recepcji. Miła pani, lub pan, którzy precyzyjnie i zawsze chętnie odpowiadają na moje pytania. Do tego starają się rozwiać wszelkie wątpliwości i po prostu sprawiają, iż wizyta w recepcji to przyjemne doświadczenie. Niestety rzeczywistość nie jest aż tak kolorowa, ba, bardzo rzadko mam do czynienia z sytuacją jaką opisałem.

Dlaczego recepcję trzeba uwzględnić w planie marketingowym?

Dobra sprzedaż bezpośrednia, to cel wszystkich obiektów hotelowych. Przynajmniej tak właśnie powinno być. Skuteczny recepcjonista, to ważna część skutecznego marketingu w hotelarstwie. Praca recepcjonistów powinna być usystematyzowana. Bez odpowiedniej jakości procedur, popartych latami doświadczeń, recepcja nie będzie funkcjonować skutecznie. Z tego właśnie powodu skuteczni recepcjoniści to połączenie dobrych cech i dobrych procedur. Co do cech recepcjonistów, to wielokrotnie słyszę opinie z gatunku tych: „oferta jest super, ale recepcjonista nie potrafi jej sprzedać”. Kogo powinieneś wybrać, żeby mieć pewność, iż wybór jest tym właściwym?

 

1.Komunikatywność przede wszystkim

Doskonale wiesz, że recepcjonista odpowiada za kontakt z Twoimi gośćmi, nie jest zaskoczeniem, że dobra, sprawna komunikacja powinna być jego, bądź jej atutem. Rozmowa z recepcjonistą, nawet pomimo tego, że przecież “od tego tam jest”, nie powinna być dla Twoich obecnych, lub potencjalnych gości katorgą. Skuteczny pracownik recepcji, to ktoś, kto zbuduje kontakt z osobami po drugiej stronie. Dobranie właściwego sposobu komunikacji jest kolejną cechą będącą nie bez znaczenia.

Chcesz przecież uniknąć sytuacji, w której tracisz gości. Gorszą sytuacją jest ta, w której otwarcie stwierdzają, że jest to dla nich ostatnia wizyta w Twoim hotelu, tylko z powodu niewłaściwej komunikacji na linii, recepcja – gość. Wyczucie sposobów i rodzajów komunikacji w sensie sprzedażowym to aspekt, który mam wrażenie, nie zawsze hotelarze biorą pod uwagę należycie często. Ludzie podczas rozmowy telefonicznej, zachowują się zazwyczaj nieco inaczej, niż w czasie rozmowy twarzą w twarz. Przed zatrudnieniem osoby na stanowisko w recepcji zwróć uwagę na obie te sprawy.

 

2.Cierpliwość i opanowanie

Cierpliwy pracownik, zwłaszcza mający kontakt z klientem, jest na wagę złota. Praca w recepcji nie jest sielanką i powie to każdy, kto choć przez krótki czas pełnił obowiązki recepcjonisty. Co innego, jeśli trafiasz na samych miłych i zdecydowanych gości, którzy przychodzą, czy dzwonią po to, czego chcą, i generalnie nie sprawiają żadnych większych lub mniejszych problemów.

Sytuacja ulega drastycznemu pogorszeniu, wówczas gdy trafisz na niezdecydowane osoby, bądź też, osoby sprawiające notoryczne problemy i mające pretensje do całego świata. Część z hotelarzy powie; klient nasz pan! Są jednak w życiu takie sytuacje, że nawet człowiek będący w życiu codziennym absolutną oazą spokoju, nie wytrzyma. Nie ma w tym nic dziwnego i nadzwyczajnego. Prawda niestety jest taka, że recepcjonista, choćby chciał wybuchnąć, nie może tego zrobić. Ucierpi na tym Twoja sprzedaż, reputacja, no i pewnie pozycja danego recepcjonisty w Twoim obiekcie. Opanowanie i chłodna głowa w każdej sytuacji, to to czego powinieneś szukać.

 

3.Otwarta głowa, i profesjonalizm

Recepcja pełni przede wszystkim funkcje sprzedażową. Owszem komunikatywność i otwartość są niezwykle istotne, natomiast na nic się nie zdadzą, jeśli recepcja nie będzie potrafiła sprzedać w sposób odpowiedni i skuteczny, Twoich usług. Zgodzisz się ze mną, że znajomość oferty jest niezbędna, żeby wiedzieć co i w jaki sposób sprzedać.

Osoby odpowiedzialne za kontakt muszą być na tyle elastyczne, żeby potrafić sprzedać usługę, doskonała znajomość naszej oferty, i wyjście nieco przed szereg będą bardzo mile widziane. Dobra recepcja zaproponuje gościom nieco lepszy standard, podpowie usługi dodatkowe będące dla gości atrakcyjne. Pozwoli to na zwiększenie sprzedaży usług dodatkowych, będących często dużą częścią zysku obiektu. Skoro masz dodatki na bardzo wysokim poziomie, zależy Ci na tym, aby sprzedaż była jak najwyższa, prawda?

Zdobądź skuteczne procedury dla Twojej recepcji.

 

4.Znajomość języków obcych

Hotelarze wymagają tego od przyszłych pracowników recepcji. Bardzo słusznie z resztą. Nie znaczy to jednak, że znajomość i komunikatywność w językach innych niż ojczysty, nie stanowi dla recepcjonistów problemu. Osoby ubiegające się o pracę na tym stanowisku podają w swoich kwalifikacjach znajomość języków obcych, co jest zrozumiałe, bo przecież zwiększa szanse na zatrudnienie.

Codzienność pokazuje wielokrotnie, iż nie jest to takie proste. Mimo deklaracji w wielu hotelach znajomość języków obcych przez osoby pełniące obowiązki na recepcji, stoi na niskim poziomie. Mniejsze obiekty noclegowe nie przywiązują do tego wagi, po części nie licząc zupełnie na obecność gości zagranicznych. Dukanie recepcji powoduje niechęć gości z zagranicy i idą oni do naszej konkurencji.

5.Umiejętność pracy pod presją

Hotel jest miejscem, którym zarówno pracowników, jak i gości, może napotkać wiele nieprzewidzianych wcześniej sytuacji. Nietypowe prośby gości, wydarzenia losowe, trudni goście, czy wymagania ze strony przełożonych. Niejednokrotnie te wszystkie rzeczy, pojawiają się jednocześnie. Radzenie sobie z presją powinno być dla Twoich recepcjonistów ważną cechą. Bez tego, okazja zrobienia dobrego wrażenia na istotnym gościu, może Ci uciec bezpowrotnie. Tego przecież nie chcesz, prawda?

 

Michał Płomiński
Wielbiciel podróży wszelkich, absolwent zarządzania mediami, jego publikacje pojawiają się w miesięcznikach Hotelarz i Biznes Hotel. Gdyby miał zostać detektywem śledziłby zmiany pozycji w wyszukiwarkach. Prywatnie, entuzjasta kina niezależnego. Obsesyjnie zakochany w angielskim futbolu.
Przeczytaj
RÓWNIEŻ
Wyróżnij się albo zgiń w tłumie – nowoczesna strategia marketingowa hotelu! - miniatura Wyróżnij się albo zgiń w tłumie – nowoczesna strategia marketingowa hotelu! Zmieniające się trendy i rosnąca konkurencja sprawia, że hotelarze prześcigają się w pomysłach na promocję obiektu i pozyskiwanie...

Oferty jesienno-zimowe w hotelu - miniatura Oferty jesienno-zimowe w hotelu Sezon wakacyjny już za nami, ale ruch w obiektach hotelowych jest nadal spory. Turyści nie odpuszczają i jesienią planują wyjazdy...

Duży zysk niewielkim kosztem czyli jak zagospodarować niewielki budżet i dotrzeć do potencjalnych Gości – marketing internetowy. - miniatura Duży zysk niewielkim kosztem czyli jak zagospodarować niewielki budżet i dotrzeć do potencjalnych Gości – marketing internetowy. Czy wiesz, że nawet niewielka inwestycja w marketing internetowy to gwarancja zwiększenia zainteresowania ofertą? Kiedyś słowo “m...

5 rzeczy które musisz zrobić jeszcze przed rozpoczęciem sezonu - miniatura 5 rzeczy które musisz zrobić jeszcze przed rozpoczęciem sezonu Wakacje to dla niemalże wszystkich obiektów hotelowych okres wzmożonego obłożenia. Mogłoby się wydawać, że skoro hotel zazwyczaj ...

4 korzyści z dobrze przygotowanej Wizytówki Google - miniatura 4 korzyści z dobrze przygotowanej Wizytówki Google Każdy kto korzysta z internetu, codziennie ma styczność z wizytówkami Google. Niestety, nie wszystkie firmy korzystają w pełni z ...

Google Hotel Free Links – nareszcie Twoje miejsce na bezpłatną reklamę w Wizytówce i na Mapach Google! - miniatura Google Hotel Free Links – nareszcie Twoje miejsce na bezpłatną reklamę w Wizytówce i na Mapach Google! Mimo, że ostatnie 12 miesięcy nie było łatwe ani dla podróżujących, ani dla branży turystycznej, to z optymizmem patrzymy na nadc...

10 najważniejszych kroków, które musisz wykonać, aby przygotować się do otwarcia hotelu po pandemii - miniatura 10 najważniejszych kroków, które musisz wykonać, aby przygotować się do otwarcia hotelu po pandemii Jeszcze rok temu nie sądziliśmy, że dosięgnie nas pandemia i stracimy możliwość podróżowania, które do niedawna stało się nieodłą...